Sposoby na pamięć, pamięć pomoże nam oszczędzać

Państwowe spółki od lat uczestniczą w akcjach społecznych. Jedną z nich jest „Rozwój Pamięci i zdrowia psychicznego”. Jeśli zadbasz o swój umysł, będziesz się cieszyć jego sprawnością przez długie lata sposobów na poprawę pamięci jest wiele. Oto 5 z nich, zobacz jak możesz poprawić kondycję umysłu i pamiętać, aby oddać książki do biblioteki, opłacić rachunek za energię czy niczym kalkulator energii energii obliczyć ile energii pobiera twoje urządzenie.

Sposób numer jeden, bazgrot, bo warto, choć wydaje się, że nie ma bardziej bezmyślnego zajęcia jak rysowanie szlaczków, kwiatków i kółeczek, bazgrolenie ma świetny wpływ na nasz umysł. Badania przeprowadzone na ochotnikach wykazały, że człowiek jest w stanie zapamiętać średnio o 29% więcej informacji, jeśli w czasie słuchania rysuje. Bazgrołki robione wtedy, gdy staramy się skupić na podawanych nam informacjach, sprawiają, że nasz mózg pozostaje przez cały czas aktywny. Dla porównania, jeśli jedynie słuchamy, tracimy koncentrację średnio co dwadzieścia minut. Dlatego, jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, rysuj podczas rozmów telefonicznych, zwłaszcza kiedy rozmowa jest ważna np. dzwoni przedstawiciel najtańszego sprzedawcy energii, gdy słuchasz muzyki czy ulubionej audycji w radiu.

Graj i licz Doskonały wpływ na zachowanie, a także poprawę pamięci mają ćwiczenia umysłowe, takie jak rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Warto też zwrócić uwagę na gry planszowe, przeżywające obecnie renesans. Reguły tych gier są zwykle zrozumiałe zarówno dla dziesięciolatka, jak i dorosłego. Możecie, więc bawić się całą rodziną. Sięgnij też po domino, kostkę Rubika czy puzzle. Takie zabawy są nie tylko przyjemne, pobudzają mózg do pracy i aktywizują ośrodki mowy i języka, które często zaniedbujemy. Idealną grą na poprawę pamięci wzrokowej jest memory  zabawa polega na łączeniu w pary zakrytych obrazków. Trzeba zapamiętać, w którym miejscu leży pożądana karta.

Badania pokazują, że regularny trening dłoni pomaga zwiększyć umiejętność przypominania sobie zapamiętanych informacji. Wystarczy, że ćwiczenia polegające na zaciskaniu pięści, prostowaniu palców lub ugniataniu piłeczki antystresowej trwają kilka minut, trzeba je jednak powtarzać kilka razy w tygodniu. Jeśli jesteś praworęczna, ćwicz rękę lewą (jeśli jesteś leworęczna ćwicz prawą). Naukowcy są zdania, że taki trening uaktywnia obszary w mózgu odpowiedzialne za gromadzenie informacji.

Naucz się czegoś! Naukowcy są zgodni — ludzką pamięć najlepiej poprawia… nauka nowych rzeczy. Na mózg najkorzystniej działa poznawanie języków, ponieważ powiększający się zasób słów wpływa na tworzenie nowych połączeń między komórkami. Wiele osób zniechęca jednak ogrom nauki, dlatego podejdź do lingwistycznych lekcji jak do zabawy. Poznaj kilka zwrotów, tak aby poradzić sobie na wycieczce czy zrozumieć tekst ulubionej piosenki. Warto także zaznajomić się z nowymi technologiami — obsługą komputera, telefonu. Nie dość, że Twój mózg zostanie mocno pobudzony do działania, to nowe umiejętności po prostu przydadzą się w życiu, a dobra pamięć jest bezcenna. Przydaje się podczas robienia zakupów, porównywania cen i analizy, który produkt kupić.

Wyjdź ze strefy komfortu! Przez bycie w strefie komfortu można rozumieć powtarzanie tych samych czynności, które nie wymagają od nas intelektualnego wysiłku. Jeździsz do pracy codziennie tą samą drogą, wypoczywasz zawsze z książką lub przed telewizorem, pieczesz od lat to samo ciasto? Twój mózg w tych momentach przestaje pracować, a co za tym idzie, przestaje się rozwijać. Aby pomóc mu być ciągle aktywnym, wprowadzaj do swojej rutyny drobne zmiany. Pojedź raz do miasta innym autobusem, wyciągnij z szafy inną zastawę stołową niż zawsze, zmień coś w sposobie ubierania się i malowania. Znajdź sobie nowe hobby, które różni się od uprawianych — lubisz malować, zacznij grać w pingponga, lubisz śpiewać, idź na basen.  Zmień coś!

One thought on “Sposoby na pamięć, pamięć pomoże nam oszczędzać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *