Fortum znany dostawca gazu – zmowy cenowe

Dostawców gazu jest stosunkowo niewielu, na polski rynku. Nie wypaliło utworzenie organizacji gazowej, coś za wzór organizacji OPEC. Czy w związku z tym sprzedawcy a przede wszystkim odbiorcy mają obawiać się zmowy cenowej i prób manipulowania giełdową ceną gazu?

Co z gazem, czy na rynku są zmowy cenowe?

Okazuje się, że stary kontynent, chociaż ma własne złoża, to Unia Europejska polega na dostawach  zewnętrznych — Afrykę Północną, Norwegię i Rosję. Raczej nie grozi nam porozumienie na płaszczyźnie Norwegia – Rosja i utworzenia OPEC Bis. Poza tym istnieje wzajemna silna zależność tych państw i Unii Europejskiej, tj. dla Unii ci dostawcy są ważni, ale również dla nich rynek Unii jest kluczowym rynkiem zbytu.

Cały czas trwają rozmowy odnośnie podnoszenia ceny gazu zwłaszcza w długoterminowych kontraktach dot. jego dostaw. Od rozmów zależy na ile podniesiona zostanie referencyjna cena gazu. Na Wyspach brytyjskich, gdzie prężnie działa giełdowy rynek gazu, giełdowa cena gazu, ma duże odzwierciedlenie w zawieranych transakcjach. Tam nie ma mowy o zmowach cenowych. Tam gaz to towar, który ma substytuty rynkowe, i nie można od tak, bezkarnie zawyżać jego cen. Wynika to z tego, że może on być zastąpiony przez węgiel, ropę czy też odnawialne źródła energii, nie ma z tym problemu.

Eksperci rynku energii i gazu wykluczają, globalną zmowę cen, choćby, dlatego, że państwa zasobne w gaz nie mogą chronić tylko jednolitego interesu, bo to by się na nich zemściło. Ceny gazu uderzają po kieszeni Polaków, którzy w stosunku do zarobków, odczuwają każdą podwyżkę energii czy prądu. Dla kogoś kto zarabia przeciętnie 1400 złotych na rękę, ma na utrzymaniu siebie i rodzinę, obniżenie ceny gazu to jedyny sposób na oszczędności. Dlatego sposoby na oszczędzanie gazu są bardzo poszukiwane. Domowe sposoby wypierają zmianę sprzedawcy gazu, ponieważ ta ma niechlubną sławę, jak zmiana dostawcy energii – w mediach pełno o niej historii oszukanych.

Fortum ubolewa, że pełno jest też pomawiających, szkodliwych opinii o duon, zaznacza, że cenniki są bardzo konkurencyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *