Czym jest i jakie ma znaczenie dla odbiorców energii rynek mocy

Głośno w mediach o zmianach w polityce krajowej energetyki, głównie nie milkną głosy, o tym, że w Polsce ma powstać rynek mocy. Ma on pomagać i zwiększyć poziom bezpieczeństwa dostaw, ale czy pod tą tajemniczą nazwą jest coś jeszcze?

System elektroenergetyczny

Rynek łączy się z systemem elektroenergetycznym, a w skład tego sytemu wchodzą wszystkie urządzenia służące do produkcji, przesyłania, magazynowania i użytkowania prądu. To waśnie od ich jakości, technologii wykonania i skoordynowania zależy niczym nie nieprzerwana praca, która objawia się stabilnymi dostawami energii w całym kraju. Co więcej ilość wytwarzanej energii w systemie odpowiada popytowi, więc żadnemu z odbiorców nie braknie energii, a nadwyżki w danym momencie nie wystąpią, i nie będą zmarnowane.

Groźby blackoutu nadal wiszą nad Polską, chociaż za system odpowiada kilka firm, OSD i Krajowe Sieci Energetyczne.  To, ryzyko, że zapotrzebowanie na prąd przekroczy zdolności wytwórcze a system wytwórczy dosięgnie awaria nadal wisi nad Polską. Ucierpi wówczas cała gospodarka.

Polska energetyka, która opiera się na konwencjonalnych źródłach energii według specjalistów, cechuje się dużą stabilnością. Mamy węgiel, sprawny blok węglowy możemy oszacować ile prądu jesteśmy wstanie wyprodukować z tony. Tylko, wymaga to właśnie wspomnianych „sprawnych bloków”  a żeby te takie były musimy inwestować i modernizować.  Przy obecnych cenach energii wszelkie inwestycje są nieopłacalne. Nie pomaga też energetyka odnawialna,  gdyż jest to tzw. niestabilna generacja energii. Obie tendencje wpływają na stabilność całego systemu i mogą doprowadzić do niebezpiecznych przerw w dostawach, rynek mocy ma przeciwdziałać niestabilności systemu.  – jak popisuje Krzysztof Czajka, z Fiten.

Więcej o rynku mocy czytaj na EnergiaDirect.pl oraz Fiten.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *